Eset

Bohyně Eset byla jednou z nejoblíbenějších ženských bohyň a také z ochranitelských bohyň. Dosáhla takové oblíbenosti, že jí můžeme najít i v řecké mytologii pod jménem Isis. Stopy po ní však můžeme najít dokonce až v Británii. Byla jedním z nejváženějších božstev a v řecko-římské době vážným soupeřem křesťanství. Často byla zobrazována s křídly - symbol ochrany.

Přezdívá se jí bohyně-matka. Symbolizuje rodinu, ochranitelství, manželství, lásku, ale také vzdělávání nebo léčitelství. Je matkou Hora a manželkou Usira, kterého také vzkřísí z mrtvých, když jej Sutech zabije. Také byla úzce spojena s kouzelnictvím a magií. Podle mytologie se dokázala proměnit do jakékoli podoby.

Nejznámější mýtus, se kterým je spojena je příběh o tajném jménu boha Ra:

Bůh Ra měl mnoho jmen, ale jediné jméno, které bylo klíčem k svrchovanosti nad ním, znal jenom on. Kdokoli by toto jméno rozluštil, by měl právo sedět vedle něj v čele panteonu bohů a bohyní. Eset byla velmi chytrá a chtěla toto jméno rozluštit. Vymyslela si proto plán. Ve spánku zachytila pár kapek Reových slin a z nich kouzlem vytvořila hada, který symbolizoval Reovu moc. Zanechala jej na místě, kde se měl Re procházet. Had Rea uštkl, tak jak Eset plánovala. Protože Re hada nevytvořil, netušil, jak se vyléčit. Nikdo mu nebyl schopen pomoci, kromě Eset. Ta mu slíbila vyléčení pod podmínkou, že jí řekne své tajné jméno. V zoufalství jí své jméno prozradil a trval na slibu že ona ani její syn Hor nikdy toto jméno neprozradí. Eset tedy Rea vyléčila a spolu se synem se těšili vysokého postavení.

Hlavním bodem tohoto mýtu je egyptské přesvědčení, že jméno je klíč ke všemu. Jméno pro ně bylo velmi důležité, protože dávalo nad člověkem určitou moc. Vybírali je velmi pečlivě a často znamenaly nějakou žádoucí vlastnost, jakou je například krása nebo moudrost. Další jména mohla spojovat jednotlivce s králem nebo s bohy a vyjadřovala oddanost. Další symboliku příběhu můžeme hledat v tom, že Eset jméno zná, kdežto čtenář ne. Zachovávalo to jistou tajemnost bohů a zároveň je to čtenáři přibližovalo.


Anup (Anubis)

Egyptský bůh Anubis neboli také Anup je asi jedním z vůbec nejznámějších bohů, a také jedním z nejoblíbenějších bohů, co se zobrazování týče. Mezi jeho četné přezdívky patří například "Ten, který je nad horami", "Pán posvátné země" nebo "Ten, který předsedá božskému stanu". Božským stanem se myslí místo, kde se prováděla mumifikace.

Jak můžete vidět na obrázku, Anubis se zobrazoval jako šakal a nebo jako muž se šakalí hlavou. Původ v tomto zobrazení je zřejmě takový, že ve starém Egyptě se šakali často potulovali v blízkosti hrobů, a toto zobrazení je před nimi mělo chránit.

Anubis je bohem balzamování a ve Staré říši (než byl v této funkci ve Střední říši nahrazen Usirem) vykonával funkci boha mrtvých. Doprovází mrtvé k rituálu vážení srdcí. V tomto rituálu musel dotyčný dokázat, že je jeho srdce čisté. Vážilo se na velkých vahách  - na jedné straně bylo pírko (maat), které symbolizovalo pravdu a spravedlnost, na druhé srdce zemřelého. Pokud se váhy nepřevážili, mohl dotyčný pokračovat dále. Pokud bylo však jeho srdce těžší, srdce pohltila Amemait - požíračka a nebohý se mohl těšit na zatracení - odchod na místo, které by se dalo připodobnit křesťanskému peklu.

Jak bylo řečeno, Anubis byl ale především bohem balzamování, a proto si kněží při balzamovacích obřadech nasazovali masky šakala - připodobnění Anubise.